Početna strana > Hronika > Najveća stopa nezaposlenosti u državama evrozone u poslednjih 10 godina
Hronika

Najveća stopa nezaposlenosti u državama evrozone u poslednjih 10 godina

PDF Štampa El. pošta
subota, 08. avgust 2009.

Kao posledica recesije koja je pogodila Evropu, stopa nezaposlenosti u državama evrozone porasla je na 9,5 odsto, što je najveća stopa nezaposlenosti u poslednjoj deceniji.

Broj nezaposlenih u zemljama evrozone najveći je u poslednjih deset godina, saopštila je Evropska komisija. Sumornu statistiku, po kojoj stopa nezaposlenosti iznosi oko 9 i po odsto, prati dobra vest da je ona manja od prognozirane.

U 16 zemalja koje su prihvatile evro, bez posla je 15 miliona ljudi, dok je u Evropskoj uniji oko 22 miliona nezaposlenih. Istovremeno, evrozona već drugi mesec beleži pad inflacije.

Zbog talasa nezaposlenosti, koji je, zbog duboke recesije poslednjih meseci zapljusnuo Stari kontinent, pre svih ispaštaju radnici, mladi i najsiromašniji. Rekorder po nezaposlenosti u evrozoni, sa čak 19% - je Španija, čija je privreda već godinu dana u recesiji.

Među onima koji čekaju u dugim redovima ispred zavoda za zapošljavanje, više je onih koji ostaju kratkih rukava.

Španska vlada donela je plan o obnovi infrastrukture, vredan 10 milijardi evra, koji treba da pomogne otvaranju 30.000 radnih mesta.

Pri tom, angažovanje radnika na izgradnji infrastrukture nije i trajno rešenje problema nezaposlenosti, s obzirom na to da se građevinski radnici angažuju na 4 do 6 meseci.

Od maja do juna, u evrozoni je bez posla ostalo 246.000 ljudi. Portparolka Evropske komisije Amelia Tores objašnjava da je to manje nego prethodnog meseca.

"Vrhunac nezaposlenosti bio je u Martu, kada je otpušteno 626.000 ljudi, što znači da je trend otpuštanja slabiji", navodi Tores.

Snažne udare krize pretrpele su i baltičke zemlje - Letonija, Litvanija i Estonija, u kojima je nezaposlenost gotovo utrostručena.

Za poslednjih godinu dana, u Letoniji je dostigla 16,3 odsto. Nekadašnji uzor neoliberalne tranzicije, Estonija, ima nezaposlenost od 15,6 odsto, dok je u Litvaniji nezaposleno 14,3 odsto radnika.

Najmanju nezaposlenost ima Holandija - 3,2 odsto, a najveća evropska privreda Nemačka - 7,7%.

Rast nezaposlenosti u evrozoni prati pad maloprodajnih cena, zato što ljudi više štede u uslovima krize.

U junu je inflacija bila 0,1 odsto, pre godinu dana bila je rekordno visoka, 4 i po odsto. Jeftinija nafta i manja potražnja za energentima i drugom robom, uzrok su negativne inflacije i taj trend će se, kažu analitičari, nastaviti narednih meseci.

Za razliku od Evrope, u Americi je prošlog meseca bilo manje nezaposlenih nego što se očekivalo - 14 i po miliona. Stopa nezaposlenosti pala je za jedan procenat - na 9.4 odsto. To je prvo smanjenje još od aprila protekle godine.

Ohrabrujući podatak iz Ministarstva za rad je dokaz više da vodeća svetska ekonomija polako prevazilazi najtežu ekonomsku krizu od vremena velike depresije.

Predsednik Barak Obama rekao je da su stimulativne mere njegove adminstracije pomogle da se vide prvi znaci ekonomskog oporavka.

Obama je naglasio da američki finasijski sistem nije više na ivici kolapsa i da će otvaranje novih radnih mesta obezbediti početak izlaska iz recesije.

(RTS)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner